אמא אדמה
חקלאות עירונית מתחדשת במאה ה-21 

קוד תוכנית בגפן: 22855

לימוד חווייתי והעצמה אישית דרך חקלאות

התוכנית "אמא אדמה" מציעה לתלמידים הזדמנות ללמוד על עקרונות החקלאות ההיסטוריים והמודרניים, תוך התמקדות במרחב העירוני והאתגרים שהוא מציב. הפעילות משלבת פרויקטים מעשיים המאפשרים למשתתפים להתנסות בגינון אנכי וגידולים במצע מנותק, תוך שימוש בכלים מדעיים וחדשניים בחקלאות מדייקת, בוטניקה, ביולוגיה, אקולוגיה, ארגונומיה וטכנולוגיה.

התלמידים ייחשפו לעקרונות של חקלאות מיטיבה ובת-קיימא, ייהנו מהתוצרת החקלאית האורגנית שיגדלו בעצמם, ויערכו השוואות ומבחני טעימה בין מוצרים מרשתות השיווק לבין תוצרת טרייה. הם יפתחו אחריות ושמירה על התוצרים החקלאיים והסביבה, ויחזקו את הקשר בין האדם לאדמה.

מטרות התוכנית כוללות פיתוח חשיבה ביקורתית, מתודת חקר, הבנה בסביבה וקיימות, ביטחון מזון, יצירתיות, ואוריינות מידע. התוכנית מתאימה לכל מוסד לימודי, ומציעה גמישות מלאה בלוח הזמנים, בין אם כתוכנית שנתית, חצי שנתית, או כסדרת סדנאות מוגדרות מראש.

המשתתפים יכירו דרכים יצירתיות לניצול מירבי של שטחים עירוניים, ויתנסו בגינון אנכי וגידולים במצע מנותק. הפעילות כוללת יישום כלים מדעיים וחדשניים בתחומים כמו חקלאות מדייקת, בוטניקה, ביולוגיה, אקולוגיה, ארגונומיה וטכנולוגיה.

במהלך התוכנית, התלמידים יערכו תצפיות וניסויים בשטח, ויפתחו אחריות ושמירה על התוצרים החקלאיים והסביבה. הם ייהנו מהתוצרת החקלאית האורגנית שיגדלו במו ידיהם, ויערכו השוואות ומבחני טעימה בין מוצרים מרשתות השיווק לבין תוצרת טרייה.

הכלים וכישורי החיים אותם ירכשו התלמידים כוללים חשיבה ביקורתית, מתודת חקר, הבנה בסביבה וקיימות, ביטחון מזון, ביטחון אנרגטי, יצירתיות, אוריינות מידע, חוסן והתמודדות עם שינויי אקלים. התוכנית מותאמת לכל מוסד לימודי ומציעה גמישות מלאה בלוח הזמנים, בין אם כתוכנית שנתית, חצי שנתית, או כסדרת סדנאות מוגדרות מראש. הפעלת התוכנית אינה מחייבת שטח חקלאי ייעודי וניתנת לביצוע בכל מוסד לימודי.

מסלול העשרה

 חקלאות עירונית כתכנית העשרה לבתי ספר 

מטרת התכנית

פיתוח והעצמת התלמידים דרך חוויות חיוביות והנאה.

קהל היעד

כלל תלמידי בית הספר, עם דגש על חוויות חיוביות ושמחה.

מתמקדת בלמידה מעשירה ומעשית בתחומי החקלאות העירונית עם דגש על הכלה, השתלבות, ויצירת סביבה מעודדת ומוכוונת הצלחות.

תוכנית החקלאות העירונית המתחדשת נועדה לחבר בין תלמידים לטבע ולחקלאות העירונית, תוך יצירת חוויות חיוביות ומעשירות בבית הספר. באמצעות פעילויות מעשיות ותצפיות בשטח, התלמידים יפתחו כישורי חשיבה ביקורתית, קיימות ויצירתיות, לצד חיזוק תחושת האחריות ושיפור האינטראקציה החברתית ביניהם.

הדגשים המרכזיים של התוכנית כוללים הכלה והשתלבות של כל תלמיד במערכת החינוך, והכרה בערך המוסף של מענה שונה לתלמידים שונים בכיתה. בכך, נוצרת סביבה מעודדת, נטולת שיפוטיות, ומוכוונת הצלחות, שתומכת בהתפתחות האישית והחברתית של כל תלמיד ותלמידה.

תוכן הפעילות

מסלול טיפולי

 חקלאות עירונית טיפולית בסימן הכלה והשתלבות 

מטרת התכנית

מיועדת להתמודדות עם אתגרים חברתיים ואישיים של התלמידים.

קהל היעד

תלמידים עם אתגרים חברתיים ואישיים, עם דגש על טיפול והעצמה אישית.

מתמקדת בהעצמה אישית, שיפור יכולות חברתיות, והבנת אתגרים אישיים דרך פעילות חקלאית עם דגש על טיפול והעצמה אישית, עם מתן מענה לאתגרים חברתיים ואישיים.

הכרת עקרונות החקלאות ההיסטוריים והמודרניים במרחב העירוני דרך גישה טיפולית מאפשרת לכל תלמיד להרגיש חלק מהקהילה החינוכית.
התוכנית שמה דגש על הכלה והשתלבות של כל תלמיד, תוך יישום פרויקטים מעשיים כמו גינון אנכי וגידולים במצע מנותק, מה שמאפשר לכל תלמיד למצוא את מקומו ולתרום בצורה משמעותית.
השימוש בכלים מדעיים וחדשניים בחקלאות מדייקת, בוטניקה, ביולוגיה, אקולוגיה, ארגונומיה וטכנולוגיה נועד להעשיר את עולמם של התלמידים ולספק להם כלים להתמודדות עם אתגרים שונים.
באמצעות תצפיות וניסויים בשטח, והשוואות בין מוצרים מרשתות השיווק לתוצרת טרייה שגודלה במו ידיהם, התלמידים מפתחים הבנה עמוקה ואחריות כלפי התוצרים החקלאיים והסביבה.

תוכן הפעילות

חקלאות עירונית מתחדשת- אמא אדמה

התוכנית הינה מודולרית ומתאימה לכל מוסד לימודי אשר מבקש לצקת גוון ומשמעות נוספים לאווירת הלמידה בבית הספר.

לרשותכם גמישות מלאה בלוח הזמנים, בין אם כתוכנית שנתית, חצי שנתית, או כסדרת סדנאות מוגדרות מראש.
הפעלת התוכנית אינה מחייבת שטח חקלאי ייעודי וניתנת לביצוע בכל מוסד לימודי. איתור ובחירת השטח להפעלת והתאמת התוכנית למרחבי המוסד הלימודי תיערך יחד עם הצוות המקצועי שלנו לפני תחילת העבודה.

חקלאות עירונית מתחדשת הינה כלי לימודי וטיפולי עוצמתי המספק פתרונות מעשיים מבוססי פרויקטים ו"עם הידיים" (hands on).

קוד תוכנית בגפן: 22855