מהי שיטת אילוף הכלבים ולמה זה מתאים לכלב שלי?

"אני מאמין" של השיטה

הבאתם חבר חדש הביתה? מדהים! אבל… גיליתם שהוא לא מכיר את כללי ההתנהגות בבית? לא מבין מה מצופה ממנו? האם הכלב שלכם בטוח שהגרביים שלכם הם חטיף מצוין, שארוחת הצהריים שהשקעתם בה בושלה למענו? שהמיטה שלכם היא המקום הכי מעולה בשכונה לעשות צרכים? שיציאה לטיול פירושה ריצה מטורפת מסביב לבלוק?

חשיבות האילוף

הכלבים שלנו שמחים ומשמחים ילדים ומבוגרים בכל רחבי הארץ. הם עושים פעילויות מדהימות, זוכים לאינסוף מחמאות, מככבים בתמונות וסרטונים, ולוקחים חלק משמעותי בחינוך וטיפול בהמוני מסגרות. אבל, הם לא נולדו ככה! גם במקרים של כלבים כאלה חשוב להגדיר את הגבולות ואת התפקידים בתוך מערכת היחסים, כדי למנוע אי הבנות. השיטה שלנו מאמינה שהכלב הוא אכן חברו הטוב של האדם, בלי ספק.

תפקיד הכלב במשפחה

אנחנו מאמינים שבית הוא לא בית אם אין בו כלב. כלב יכול וצריך להוות חלק משמעותי בחיי המשפחה. כלב יכול לתרום המון שמחת חיים, אהבה אינסופית, שעות ארוכות של כיף והנאה. הוא יכול להועיל רבות בחינוך הילדים לערכים, תקשורת, אחריות, בטחון עצמי ועוד. הוא יכול להקל בתקופות של בדידות וצער, ולקחת חלק ענק בתקופות של אושר, שמחה ושגשוג. אך כדי שכל הדברים האלה יקרו, הכלב חייב להבין את מקומו, את הציפיות ממנו, מה מותר ומה אסור, ואיך להתנהג בכל סיטואציה.

כיצד אנו מסייעים

כאן אנחנו נכנסים לתמונה, ומהווים את הגשר, את התרגום, את הכלי שיאפשר לכם להסביר לכלב מה מצופה ממנו. יותר מנשמח להביא את השמחה ואת החברות ללא גבולות שאנחנו חווים עם הכלבים שלנו גם אליכם!

חשיבות הבנת שפת הגוף של הכלבים

עקרונות התקשורת

מניסיוננו, ולאחר שנים רבות של לימוד מיומנויות תקשורת שונות, בעבודה מול ילדים ומבוגרים, בעבודה עם אוכלוסיות מיוחדות, עם אנשים עם מוגבלויות שונות, עם כל שכבות הגיל, החל בילדים בפעוטון ועד פנסיונרים, נהיה ברור לעין שתקשורת אפקטיבית היא דו-כיוונית. כלומר, כדי להיות מתקשר אפקטיבי, כדי להצליח להעביר את המסר שלי, כדי שאוכל להגיד מה שאני רוצה להגיד ושהצד השני גם יקלוט את מה שאני אומר לו, קודם כל אני חייב לדעת איך להקשיב.

הקשבה פעילה

ההקשבה הפעילה מאפשרת לי להתאים את המסר שלי לקהל שלי, למי שעומד מולי. עקרון זה נכון בתקשורת בין אנשים, ונכון לא פחות בתקשורת מול כלבים. המשמעות הברורה של הבנת שפת הגוף של כלבים היא שכדי שאוכל להעביר את המסר שלי בצורה אפקטיבית לכלב, אני חייב קודם כל להבין מה הכלב אומר לי, ואז להתאים את המסר ואת הצורה שבה אני מעביר אותו למה שהכלב אומר לי.

דוגמא: לימוד הליכה מסודרת

לדוגמה, אני רוצה ללמד את הכלב שלי ללכת לידי בצורה מסודרת בלי למשוך אותי. כל פעם שאני יוצא מהבית, הכלב מושך אותי בטירוף. אבל, הוא לא מושך אותי לכיוון גינת הכלבים, לפארק, לפינת האכלת החתולים, אלא להיפך! הוא מושך אותי בחזרה הביתה. אם אני לא מקשיב לכלב, אני עלול לנסות להכריח אותו ללכת איתי, למשוך אותו ברצועה, לקנות קולרים מיוחדים ורתמות מיוחדות שיאפשרו לי למשוך אותו חזק יותר ולהתגבר עליו. אני יכול אפילו לנסות להיות מעניין יותר, לדבר אליו, לשרוק לו, לתת לו חטיפים, ולהיות הכי מעניין בעולם. אבל, כל הדברים האלה לא יעזרו לי אם לא אבין שהכלב פשוט מפחד. הכלב נמצא במצב של הישרדות, ולא מעניין אותו שום דבר אחר. עד שלא אקשיב לכלב ואבין מה שהוא אומר לי, ואדע לתת מענה לרגשות הכל כך בסיסיים שהכלב משדר לי, לא משנה איך אומר לכלב שהוא צריך לבוא איתי עכשיו, זה בכלל לא יעניין אותו.

אהבת הכלב

לכן, כדי להסביר לכלב משהו, קודם כל עלי להבין מה הוא אומר לי, ואז אוכל להסביר לו את הדברים בדרך שהוא יוכל להבין ולהפנים. זו המשמעות של שפת הגוף של כלבים. מכיוון שחלק מאוד גדול מהתקשורת הכלבית יושב על שפת גוף, ומכיוון ששפת הגוף של הכלבים התפתחה במקביל לשפה שלנו, ומכיוון שאנחנו והכלבים חברים טובים כבר 30,000 שנים, זוהי שפה שקל יחסית ללמוד ולהבין ולכן נתחיל מהשפה הזאת

שתפו את הפוסט